image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Endometriyal Hiperplazi

Endometriyal Hiperplazi

 Rahim Zarı Kalınlaşması

 Rahim iç zarı kanserinin öncü bulgusu olarak düşünülmelidir. Endometriyumdan alınan örnek dokunun incelenmesi ile teşhis edilir. Hücresel değişikliklere göre tipik ve atipik olmak üzere ikiye ayrılabilir.

Atipi içermeyen hiperplaziler kendi kendine düzelme ihtimali olsa da progesteron tedavisi uygulaması daha çok tercih edilir. Tedavi sonrası takip gereklidir. Atipisiz hiperplazide ilk seçenek ilaç tedavisi olmalıdır, ancak takip istemeyen, doğurganlığını tamamlamış 40-45 yaş civarı hastalarda cerrahi seçenek  düşünülebilir.

Atipili endometriyal hiperplaziler daha tehlikelidir. Atipi tespit edilen hastaların yaklaşık beşte birinde beraberinde  kanser hücreleri bulunabilir. İlerleyen yıllarda hastaların yaklaşık % 23'ünde kanser gelişimi bildirilmiştir. Bu nedenle atipik hiperplazili hastalarda rahimin alınması (histerektomisi) önerilmelidir. Genç hastalarda ve doğurganlığını tamamlamamış hastalarda yüksek doz progesteron tedavisi önerilebilir.

 

Lütfen daha ayrıntılı bilgi için doktorunuza başvurunuz.