image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Kürtaj

Kürtaj veya küretaj tanım gereği rahim içinin temizlenmesidir. Gebe olmayan hastalarda rahim içindeki hastalık ve hormonal etkinin teşhis ve tedavisi amacıyla uygulanır. Gebe hastalarda ise var olan gebeliğin sonlandırılması veya gebeliğin bozulduğu, kısmen parça düşmesi durumlarında rahim içinde kalan parçaların temizlenerek, rahim sağlığının tekrar kazanılması amacıyla uygulanır.

Gebeliğin devamını istemeyen bekar veya evli çiftler ülkemizde yasal olarak 10 haftaya(iki aylık adet gecikmesi) kadar gebeliklerinin kürtaj ile sonlandırılmasını isteme hakkına sahipdir. Kürtaj işlemi lokal/genel anesteziyle uygulanan,yaklaşık  5-10 dakika süren, vakum aspirasyon ile yapılan ağrısız bir işlemdir. Kürtaj işlemi çok nadiren rahim delinmesi, enfeksiyon, parça kalması ve  infertiliteye yol açabilmesi nedeniyle muhakkak bu konuda deneyimli uzmanlarca, özel şartlarda, özenle uygulanmalıdır.

Kürtaj gerektiği takdirde birkaç kez uygulanabilir. Ancak Kürtaj asla bir korunma yöntemi değildir. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için modern korunma yöntemleri tercih edilmelidir(bkz Aile planlaması).