image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Genital Üiser / HSV /Uçuk

HSV virüsleri halk arasında ‘uçuk’ olarak adlandırılan lezyonlara yol açan enfeksiyon etmenleridir. HSV Tip 1 ağız etrafında uçuk oluştururken Tip 2 genital bölgede lezyon oluşturur. HSV virüsleri direkt temasla bulaşır, cilt veya mukozadaki çatlaklardan içeri girerek sinir hücrelerinin merkezine yerleşirler. Özellikle HSV Tip 2 düşünülen hastalarda diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarda taranmalıdır.Virüs bulaştıktan belli bir süre sonra (2-12 gün) içi sıvı dolu baloncuklar, kızarıklık, kaşıntı, ağrı gibi şikayetler oluşur. Bazı hastalarda ise yıllar boyunca sessiz kalabilir. Virüs bir kere bulaştıktan sonra lezyonlar iyileştikten sonra sini r hücresinde kalmaya devam eden virüs uygun şartlar oluşunca tekrar aktif hale gelir (reaktivasyon). Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, kronik alkol kullanımı, stres gibi faktörler vücut direncini düşüren durumlarda hastalık tekrarlayabilmektedir. Tedavisinde vücut direncini arttırıcı ilaç ve önlemler alınmalı ve antiviral tedavi uygulanmalıdır.