image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Genital Siğil / HPV /Kondilom

HPV (insan papillom virüsü ) genellikle  cinsel yolla  bulaşan bir enfeksiyon ajanıdır. Virüs dış ortama dayanıklı yapıda olsada bulaş sıklıkla cinsel ilişki ile gerçekleşir. Cinsel ilişki esnasında oluşan veya daha önceden var olan mikroskopik çatlaklardan vücuda giren HPV virüsü belirti oluşturana kadar ortalama 1-9 ay sessiz kalır. Bazen bu sessiz ‘latent dönem’ yıllarca sürebilmektedir.  HPV virüsünün 150 den fazla tanımlanmış tipi vardır. Genital bölgede oluşan siğil, yutak, vulva ve rahim ağzı kanseri gelişiminde HPV virüsü önemli rol oynamaktadır. Otuzdan fazla tip genital bölgede hasar oluşturabilse de HPV-Tip 16,18,31 ve 45 kanser geliştirme potensi yüsek virüslerdir. Rahim ağzı kanseri gelişiminde vakaların yaklaşık dörtte üçünden HPV-Tip 16 ve18 rol almaktadır. Genital siğil-wart lezyonlarının % 90 kadarından HPV-Tip 6 ve 11 sorumludur.  Kondilom (C. Accuminata) veye anogenital wart olarak adlandırılan bu siğiller hızla üreyerek, kümeler oluşturur ve karakteristik karnabahar görüntüsü oluşur. Bu siğiller cerrahi olarak çıkarılabildiği gibi, yakma- dondurma gibi işlemlerle veya kimyasallarla tahrip edilerek tedavi edilebilir. Uygun yönteme tedaviyi üstlenen hekim ve hasta birlikte karar vermelidir.

HPV’ye karşı birçok üikede koruyucu aşı önerilmektedir. Ülkemizde ikili (Tip 16-18) ve dörtlü (Tip 6,11,16 ve 18) koruyucu aşılar vardır. Dörtlü aşı rahim ağzı kanserine karşı kısmi koruma yanı sıra  kondilom(siğil) oluşumunuda koruyucu etki içerir. Ancak aşı olanlarda kanser oluşmaz demek mümkün değildir. Çünkü genital kanserlerin gelişiminde başka mekanizmalarda rol oynamaktadır.Yakın dönemde ABD’de dokuzlu aşı piyasaya çıkmıştır.  Ülkemizde rahim ağzı kanseri riskinin gelişmiş ülkelere göre daha düşük bildirilmesi , aşının %100 koruyucu olmaması ve içeriğinde aluminyum bulunması nedeniyle rutin aşılama yerine seçici davranmak konusunda artı ve eksiler tartışılarak bireysel karar verilmesi daha uygundur. Rahim ağzı kanserinin önlenmesinde hala en güvenilir yöntem rutin muayene, smear testi ve HPV tiplemesi testlerinin uygulanmasıdır.