image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Laparoskopi-Erkan ALATAŞ Denizli

Laparoskopi-Erkan ALATAŞ  Denizli

Endoskopi

Endoskopi terimi uygun bir kamera ile vücut içine bakma aynı şekilde ameliyat kesisi yapmadan tedavi uygulama işlemlerine verilen genel isimdir. Kadın Hastalıkları alanında uygulanan iki temel endoskopik yöntem laparoskopi ve histeroskopidir.

Laparoskopi Uygulamaları: /Yumurtalık kisti/Çikolata Kisti/Kısırlık-İnfertilite/Tüp Bebek/Tüplerin açılması/Tüplerin değerlendirilmesi/Tüp tıkanıklığı/Yapışıklık-Adezyon açılması/Çocuk isteği/Endometriozis/ Miyom Çıkarılması/ Rahim alınması-Histerektomi/Rahim sarkması/ Ovaryan drilling/Polikistik over/Tüplerin bağlanması/Adet sancısı/Cinsel ilişkide ağrı/Kasık ağrısı/Bel ağrısı

Karın içini, optik bir cihaz kullanarak gözlemlemektir. Bu cihaz göbek altından açılan 1 cm.lik küçük bir kesiden karın içine yerleştirilir. Karın içini aydınlatarak, rahim, yumurtalık ve tüpleri ilgilendiren hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve de gerekirse aynı anda karın alt bölgesinde açılan 3 - 5 mm'lik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletler ile tedavi olanağı da verir. Halk arasında kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir.


Laparoskopi Ne Zaman Yapılır? 

Laparoskopi,  kadın hastalıklarında pek çok farklı amaçla yapılabilir. Günümüzde kanser ameliyatları da olmak üzere hemen hemen her türlü kadın hastalıkları emaliyatlarını laparoskopik yöntemi ile yapma olanağı vardıri. Laparoskopi en sık olarak gebe kalmada güçlük çeken infertil hastaların takip ve tedavileri esnasında gebe kalmalarına engel olacak bir problemin var olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmaktadır.

Laparoskopi, genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılır. Kullanılan aletler ise bu amaç için özel olarak hazırlanmış cihazlardır.


Laparoskopik işlemlerin en büyük faydalarından birisi operasyon sonrası günlük yaşama kısa sürede dönebilmektir. Hasta genellikle aynı gün taburcu olur. Açık ameliyata kıyasla çok daha kısa sürede iyileşme, daha az ağrı ve daha az enfeksiyon (iltihaplanma) riski gibi avantajları vardır.

bu yöntemle kısırlığa yol açan yapışıklık, endemetriosis vb hastalıklar rahatlıkla tedavi edilebilir. Yapışıklıklar, tüp-yumurtalık ilişkisini, tüpün rahat hareket ederek atılan yumurtayı yakalamasını engeller. Bu nedenle de tedavi edilmelidir.

Bunun dışında karın içersinde yer aldığı düşünülen kist, miyom, dış gebelik gibi değişik problemlerin kesin tanısında ve de tedavisinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Yine ailesini tamamlamış ve başka gebelik arzulamayan bayanlarda tüplerin (kanalların) bağlanması amacıyla da sıklıkla uygulanmaktadır.

Laparoskopik cerrahi nasıl yapılır?


Laparoskopik cerrahide ameliyat edilecek organlar yerleştirilen kamera ile ekrandan görünür hale getiriliyor ve ameliyat ekrandaki görüntülerle gerçekleştiriliyor. Kamera sayesinde çıplak gözle görülenden 20 kat daha büyük ve ayrıntılı bir görüntü elde edildiğinden anatomik yapıların daha ince detaylarına kadar görülebilmesi mümkün oluyor. Ameliyatın türüne göre giriş deliklerinin sayısı ve kesi yeri genişliği değişmekle birlikte genel olarak kesi yeri genişliği 0.5-1 cm arasındadır. 


Laparoskopi ameliyathanede genel anestezi altında hasta uyutularak yapılır. Bunun ana nedeni, karın içine uygulanan gaz verme işlemi uyanık kişide gerginlik ve ağrıya neden olmasıdır, bundan dolayı hastalar mutlak suretle uyutulur. Yerleştirilen boru şeklinde çeşitli çap ve uzunlukta kanüller yardımı ile karın içine gaz verilerek karın boşluğu genişletilir. Böylece bağırsaklar ve genital organlar karın duvarından uzaklaştırılarak aletlerin çalışmasına olanak sağlayacak uygun genişlikte yer kazanılmış olur.

 

Laparoskopi işlemi ne kadar sürer? 
Laparoskopi, tanısal amaçlı yapılmış ise oldukça kısa bir sürede yaklaşık olarak 20-25 dakikada sonuçlanır. Fakat hastanın operasyon için hazırlanması, uyutulup, uyandırılması ortalama 30-35 dakikalık bir süreyi gerektirecektir. Eğer tedavi edici bir işlem uygulanacak ise tedavinin şekline göre, saatlerce süren laparoskopiler de olabilir.

Örneğin laparoskopi ile miyom çıkarılması operasyonu ortalama 45 dakika sürmesine karşın, rahim alınması operasyonu, yapan kişinin tecrübesine göre 1-2,5 saat kadar sürebilir.

Eğer gerekirse, birçok kez laparoskopi uygulanabilir. Günümüzde jinokolojik ameliyatlarla çok büyük çoğunluğu laparoskopik olarak yapılabilmektedir.

Elbette her cerrahi girişim gibi laparoskopinin de kendine özgü komplikasyonları olabilir. Komşu organ zedelenmeleri, kanama ve enfeksiyon (iltihaplanma) riski söz konusudur. Ancak tecrübeli ve dikkatli ellerde, bu tür problemler % 1'den daha az oranda görülecektir. Endometriozis cerrahisi (çikolata kisti) olacak, ileride gebe kalmayı planlayan düşünen tüm hastaların cerrahi işlemleri ileri düzeyde laparoskopi yapabilen fertilite cerrahları tarafından laparoskopik yöntem ile gerçekleştirilmelidir.