image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Vajinoplasti (Vajina Sıkılaştırma/Daraltma)

Vajinoplasti (Vajina Sıkılaştırma/Daraltma)

VAJİNA SIKILAŞTIRMA / DARALTMA AMELİYATI

Vajinoplasti (vajina daraltma sıkılaştırma ameliyatı) vajinanın sıkılaşmasını ve toplanmasını sağlayan ameliyattır. Vajina özellikle normal doğum yapan kadınlarda (özellikle fazla doğum yapanlarda) ve ilişkiye bağlı olarak genişleyebilmektedir. Bu zamanla cinsel ilişki sırasında alınan hazzı hem kadında hem erkekte azaltmaktadır. Bu çiftler vajina daraltma ameliyatı ile tekrar cinsel hayatlarını normalde dördürebilirler.

Ancak sezaryen ameliyatlarında bebeğin direkt rahim içinden alınması ve normal doğumdaki gibi bebeğin doğum kanalından aşağıya inmesine gerek kalmaması sonucunda vajinada genişleme ve sarkmalar meydana gelmez. 

Vajinoplasti ameliyatı vajinanın durumuna göre 1-1.5 saat arasında sürmektedir.

İlk birkaç gün cerrahi alanda hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissi olacaktır ancak ilerleyen günlerde bu azalacaktır. Hastalar aynı gün evlerine ağrı kesici ve antibiotik tedavisi ile yollanabilmektedir. Tam iyileşme yaklaşık 6 hafta sürmektedir. Kullanılan dikişler emilen türden olup aldırmanıza gerek olmayacaktır.