image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

En Yeni Tüp Bebek Uygulamaları

Yumurta dondurma/Embryo Dondurma/Donmuş embryo transferi

Genellikle tüp bebek uygulamalarını takiben 3-5 gün içerisinde embriyo rahime transfer edilmektedir. Ancak yumurtalıkların aşırı uyarıldığı veya rahim iç zarının iyi yanıt vermediği olgularda o ay embrio transfer etmemekte fayda vardır. Kaliteli embriyolar dondurularak daha sonraki aylarda rahime yüksek başarıyla nakledilebilir.

Baız hastalarda ileri anne yaşı veya yumurta sayısının az olmasının yanısıra rahimde embriyo transferini engelleyen çok sayıda ur veya başka nedenler bulunabilmektedir.

Bu hastalara operasyon öncesi tüp bebek uygulaması yapılıp embriyolar dondurulmakta hasta daha sonra ameliyat olup iyileştikten sonra bu embriyolar bir yıl sonra rahime nakledilmektedir.  

Yine meme kanseri veya başka nedenlerle tedavi olacak hastalarda tedavi öncesi yeterli vakit varsa tüp bebek tedavis yapılarak embriyo dondurma işlemi yeterli vakit yok ise yumurta dondurma işlemi yapılabilir. Yumurta dondurma işlemi bekar ve yakın vadede evlenmeyi düşünmeyen hastalarda idealdir.

 

Yumurta dondurma işlemi, artık hemen hemen tüm laboratuvarlarda hızlı dondurma şeklinde yapılmaktadır. Vitrifikasyon adı verilen bu yöntem eski, yavaş dondurma yöntemine göre çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Embriyoları labarutuvar ortamıondan hiç çıkarmadan devamlı bilgisayar yardımıyla  video kaydı ile incelemeye yönelik time-lapse imaging teknolojisi tüp bebekte başarıyı etkileyeceği düşünülmektedir.