image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Endometriyal Polip

Endometriyal Polip

 Rahim iç zarından dışa doğru yuvarlak-silindirik şekilde büyüyen doku kitlesidir. Tek veya çok sayıda olabilir. Adet düzensizliği, lekelenme tarzı kanama veya ilişki sonrası kanama, lekelenme gibi şikayetlere yol açabilir. Tedavi Histeroskopik cerrahi ile kitlenin çıkartılmasıdır.

Endometriyal Polip rahim içi tabakanın kalınlaşması ve normalden fazla büyümesiyle meydana gelir. Yani rahmin içindeki bir et parçasıdır. Kadınlarda hemen hemen her yaşta görülebilir. Menopoz öncesi ve sonrasında görülme olasılığı daha fazladır. Bazıları normalden daha fazla büyür ve rahim boşluğuna doğru itildiğinde polip ortaya çıkar. Poliplerin henüz neden kaynaklandığı bilinmemektedir. 

En sık görüldüğü yaş aralığı 40-50 olduğu söyleniyor. Belirtileri arasında; düzensiz kanama, ara kanama veya kanama aralarının uzaması, kanama miktarının artması, cinsel ilişki esnasında kanama, menopoz sırasında kanamalar da vardır.