image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Ertesi Gün Hapları

Ertesi gün hapları normalde bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak korunmasız ani ilişki sonrası, tecavüz veya prezervatifin delinmesi gibi kullanılan yöntemin aksadığı durumlarda yani zorunlu durumlarda kullanılması gereken bir yöntemdir. Ertesi gün hapı korunmasız ilişkiden sonra ilk 72 saat içerisinde ağız yoluyla alınan içerisinde östrojen ve progesteron bulunan haptır. Her ne kadar 3 gün boyunca kullanılabileceği söylense de aslında koruyuculuğu ilk 24 saatte en yüksektir. 

Ertesi gün hapı her ilişkiden sonra kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanıcıda bir çok yan etkiye yol açabilir, bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmez, sadece bir acil çıkış gibi değerledirilmedir.  Bir başka ifade ile zorunlu hallerde kullanılabilecek, kürtaja benzer bir uygulamadır. 

Eczanelerde değişik isimlerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Ertesi gün hapının en yaygın kullanım şekli 12 saat arayla bir tane alınanıdır.Düzenli ilişkisi olan kişiler için uygun bir yöntem değildir, bu hastalarda doğum kontrol hapları tercih edilmedir. Ertesi gün hapları daha ziyade yılda bir kaç kez olan acil durumlar için kullanılmalıdır.