image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Geleneksel Yöntemlerle Korunma

Geleneksel Yöntemlerle Korunma

Birçok yöntem tarif edilmiş olmasına rağmen bu yöntemler genellikle başarısı düşük yöntemlerdir. Modern korunma yöntemleri yerine tercih edilmemelidir.en sık kullanılan iki yöntem geri çekme ve takma yöntemidir. ilişki sonrası vajinal duş yöntemi de bazı kadınlarca tercih edilmekle birlikte hem gebeliği önlemede, hem de cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede çok çok zayıf bir yöntemdir.

Geri çekme yöntemi, cinsel ilişki surasında boşalma olmadan önce penisin vajina dışına çıkartılarak dışarı boşalmasıdır. Ancak zamanlama hatası veya bazı erkeklerde tam boşalma öncesi küçük kaçışlar olması mümkün olabileceği için güvenilir bir yöntem değldir, başarı erkeğe bağlıdır, aynı zaman da ilişki sırasında motivasyon kaybına da yol açtığı için psikolojik sıkıntıya da yol açabilir.

5-10 yıl gibi uzun bir süre bu yöntemi kullanmalarına rağmen gebelik yaşamamış çiftlerin bir kısmında infertilite problemi olabilir.

Takvim yöntemi gebelik açısından riskli günleri hesaplayarak o günlerde ilişkiye girilmemesi prensine dayanır. Bu yöntem düzenli adet gören hastalarda daha başarılı uygulanabilmekle birlikte adeti düzensiz olan çiftlerde istenmeyen gebelik oranları %30'lara kadar çıkabilir.

Ortalama yumurtlama süresinden 3 gün öncesi ve 3 gün sonrası riskli alan olarak değerlendirilir. Kadının en uzun adet döneminden 11 gün çıkartılır, en kısa döneminden de 18 gün çıkartılarak riskli dönem hesaplanır. Örneğin kadın, 27-34 günde bir adet görüyorsa 27-18=9 ; 34-11=23 dolayısıyla hastanın adetinin 9. günü ile 23. günü arasında gebe kalabileceği periyot olarak düşünülmelidir. Bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınma veya bu yöntemle birlikte ek yöntem kullanılarak korunma sağlanmalıdır. Takvim yöntemi tek başına çok başarılı bir korunma yöntemi olmadığı gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korumamaktadır.