image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Tüp Bağlanması

Tüp Bağlanması

Yeterince çocuğu olduğu ve aile planlamasını tamamladığını düşünen çiftler için ideal bir korunma yöntemidir. Rahim(uterus) ile yumurtalıklar arasında yeralan, kanalların cerrahi olarak bağlanması veya kapatılmasıdır. Tüpler bağlandığı andan itibaren koruyuculuğu başlar, yöntemin başarısızlık ihtimali yok denecek kadar azdır. Yöntem kesinlikle bir daha çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlere yapılmalıdır. Tüp ligasyonu işlemi (tüp bağlama işlemi) kapalı cerrahi ile yani laparoskopi yöntemi ile günü birlik işlem olarak yapılabilir, cerrahi süresi 15 - 30 dk. dır.

Aynı ameliyat mayo hattında açılan 3cm lik bir kesi ile yapılabilir, ancak iyileşme süresi laparoskopik yönteme göre biraz daha uzun olmaktadır. 

Yöntemin kalıcı korunma sağladığı bu nedenle geri dönüşü olmadığı hastaya detaylı anlatılmalıdır. 

Ancak tekrar gebelik istendiğinde uygun vakalarda mikro cerrahi yöntemiyle kapalı tüp uçları açılarak, yeniden birbirine eklenebilir. Ameliyat sonrası hastanoın gebe kalma olasılığı hastanın yaşına, tüplerin durumuna ve cerrahın tecrübesine göre %0-70 arası değişmektedir.

Tüplerin bağlanması, kadının cinsel isteğinde, adet düzeninde, vücut yapısında herhangi bir değişiklik meydana getirmediği gibi yumurtalık kanserinden de kısmen koruyucu olduğu düşünülmektedir. Doğumu sezeryanla gerçekleştirilen hastalarda aynı anda tüpler de bağlanabilir.

Tüpleri bağlı olan hastaların yaşı veya tüplerin durumu  cerrahiye uygun değilse, tekrar çocuk istediklerinde tüp bebek yöntemi tek seçenektir.