image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Prezervatif - Kondom - Femidom

Prezervatif - Kondom - Femidom

Cinsel ilişki sertleşmiş penisine takılan esnek bir kılıftır. Spermlerin vajene dökülerek rahmin içerisine girmesini ve dolayısıyla yumurta hücresinin döllemesini engellemek amaçlanmaktadır. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak amacıyla da, gebeliği önceleme dışındaki amaçlar için de kullanılabilir. 

Doğru bir şekilde ve her ilişkide yeni bir tane kullanılması halinde koruyuculuğu %95 civarındadır. Günümüzde prezervatiflerin çoğunluğu kuçuk ve lastikten yapılır, ancak alerjisi olanlar için silikon vb. maddelerden yapılan prezervatifler de mevcuttur. Değişik çeşitleri olmakla birlikte gebelikten korunma başarısı biraz da prezervatifin kalitesine bağlıdır. Prezervatifin uç kısmında menünün birikebilmesi için takılırken muhakkak bir boşluk bırakılmalı ve vajene girilmeden önce muhakkak prezervatif takılmış olmalıdır. Her ilişkiden sonra delik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer delik olduğundan şüphe edilirse hemen bir doktora başvurulmalı ve ek yöntem uygulanmalıdır. Doğru takılamaması halinde yırtılabilir veya sızıntıya neden olabilir, yine geç takılması durumunda da koruyucu özelliği zaafiyete uğrayabilir. Prezervatif vazelin ya da masaj yağı gibi yağ içeren maddelerle kullanılmamalıdır.  Prezervatifin en büyük avantajı düzensiz cinsel yaşamı olan çiftler için en uygun korunma yöntemi olmasıdır. Ayrıca çok partnerli kişilerde hem gebelik hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada en etkili yöntemlerden biridir. Dez avantajı ise cinsel ilişki sırasında mola verilip prezervatifin takılması motivasyon güçlüğüne yol açabilir.

 

 Femidom Nedir?

Bazı erkeklerin prezervatif kullanmaması veya kullanmak istememesi durumunda kadınların kullanabilmesi amacıyla femidom üretilmiştir. 

Yaklaşık olarak 17 cm uzunluğunda, poliüretan bir maddeden yapılan çok ince, kaygan ve yumuşak bir yapıya sahip olan femidom, cinsel ilişki sırasında herhangi bir yabancı madde hissi yaratmaz. İlişkide his kaybına yol açmaz. Vajinanın içine yerleştirildiğinde ince ve yumuşak yapısı nedeniyle kısa zamanda vajina duvarlarına sıkı bir şekilde tutunur ve vajenin bir parçası gibi rol oynayarak farkedilemez. 

Özellikle multi partnerli bayanlar için tercih sebebi olabilir, ilişkiden önce takılması nedeniyle ilişkiyi bölmez ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma açısından insiyatifi kendisinin kullanmasını sağladığı için tercih edilebilir.