image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Rahim İçi Araç-RİA (Spiral)

Rahim İçi Araç-RİA (Spiral)

RIA (Rahim içi araç RIA - Spiral)

Rahim içerisine gebelik yerleşmesini önlemek amacıyla, rahim içine yerleştirilen maddelere halk arasına spiral adı verilmektedir. Değişik boy ve şekillerde tasarlanan spirallerin hesinde bir ana gövde ve kollar mevcuttur  ve tüm RIA'larda plastik gövdenin alt ucunda tek lifli yapıda iki adet iplik bulunur. Bu ipliğin amacı rahim içinde bulunan ana gövdenin çıkartılmak istendiğinde vajendeki bu ipler tutularak çekilir ve kolayca çıkartılabilir. bu nedenle rahim içi araç takıldıktan sonra bu ipler  rahim ağzından 1-2 santimetre sarkacak şekilde kesilip bırakılır. Rialar röntgende görülsün diye baryum sülfat adlı kimyasal madde eklenir. Ayrıca tüm spiraller ultrasonografik olarak da görülebilirler. Spirallerin ana gövdesine eklenmiş maddelere göre spiraller sınıflandırılır. Bu amaçla bakırlı, gümüş ve altın içerenler veya hormonlu spiraller piyasada bulunmaktadır. Ancak korunma amacıyla en çok kullanılanlar bakırlı rialardır.  Hormonlu spiraller korunma amacından ziyade aşırı kanama veya bazı rahim iç zarı hastalıkları (hiperplazi,endometriozis  vb.) gibi hastalıkların neden olduğu bulguların tedavisinde kullanılmaktadır. 

Ria rahim içine yerleştirildiği andan itibaren burada yabancı bir cisim etkisi yaratır ve rahim içerisinde steril bir tepkime oluşur. Bu tepkime ve spiraldeki bakır iyonları rahim içine ulaşan spermlerin etkisiz hale gelmesini sağlar. Bu şekilde gebelik önlenir. Riaların yumurtlama sistemine etkisi yoktur. Koruyuculuğu takıldığı anda başlar ve çıkarıldıktan kısa süre sonra etkisini kaybeder. 

Ria'ların koruyuculuğu oldukça yüksektir ve kullanan 100 kadından bir yıl içerisinde ortalama 2-3 tanesinin gebe kalması beklenir. Ancak rahim içi araçların yer değiştirmesi veya uygun yere takılmaması sonucunda gebe kalma şansı beklenenden daha yüksektir. Ria takıldıktan 1-2 ay sonra muhakkak yerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Takılmasının daha kolay olması ve gebelik ihtimalinin ortadan kaldırılması için riayı adet kanamasının ikinci-üçüncü günü yerleştirilmek daha uygundur. Ria düşük, kürtaj veya doğumdan hemen sonra uygulanabilir. Ancak bu durumda enfeksiyon ve spiralin yer değiştirmek riski daha fazladır. Ria takıldıktan sonra genital enfeksiyon kapma riski olabilir. Bu nedenle uygulama sonrası antibiyotik kullanılması önerilebilir, riası olan hastalarda genital enfeksiyonların rahim içine ve karna ilerleme riski bir miktar artmıştır. Bu nedenle riası olan ve enfeksiyonu olan hastalar kısa sürede tedavi edilmeli, akıntı ihmal edilmemelidir.

Özellikle de çok eşli cinsel yaşam veya eşin çok eşli bir cinsel yaşam sürmesi, genital enfeksiyon riskini artırmaktadır. Eğer ciddi akıntı veya ağrı şikayeti varsa riası olan hastalar derhal hekime görünmelidir. Vücut direnci düşük olan veya diyaliz hastası, Aids vb. direnç düşürücü hastalıklara sahip olan kişilere ria uygulanmaz.