image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Cilt Altı İğne ve Kapsüller

Cilt Altı İğne ve Kapsüller

Gebelikten korunmada bir çok hormonel yöntem vardır, bunların en bilinenleri doğum kontrol hapları ve hormonlu spiraldir, bunlardan birisi de deri altı implantları ve enjeksiyonlardır. Enjeksiyonlar 3 ayda bir kalçadan vurulan depo progesteron veya ayda bir vurulan östrojen + progesteronlar şeklindedir. 3 ayda bir vurulanlardan daha ziyade hekime erişimin zor olduğu kırsal alanlarda veya doğum sonrası bazı hastalar tarafından tercih edilmektedir. Ayda bir vurulan östrojen + progesteron içeren uygulamalar doğum kontrol haplarının benzeri etkiyi tek doz uygulamayla ortaya çıkarmaktadırlar. Deri altı implantı ise genellikle adetliyken uygulanır, 3 yıl süre ile koruyucu etkileri vardır, tüm hormonel preperatların etki mekanizması aynıdır: yumurtlamayı baskılar, rahim ağzı mukus salgısını koyulaştırarak sperm geçişini engellerler ve rahim iç zarını incelterek embriyonun rahim zarına tutunmasını engellerler.

En sık görülen yan etkileri, lekelenme tarzında vajinal kanama, kilo artışı, bazı hastalarda baş ağrısıdır.