image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Gebeliğe Hazırlık

Gebeliğe Hazırlık

Çocuk isteği giderek artmakta ve yakın zamanda hamile kalmak arzusundaysanız, ilk olarak bu konu hakkında teorik bilginizi arttırmakla işe başlayabilirsiniz. İyi bir gebelik dönemi geçirmek istiyorsanız ilk olarak iyi bir plan yapmak gerekir. Planlı gebelik hem anne için hemde bebek için en sağlıklısıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Doktor kontrolüne hamile kaldıktan sonra değil, hamile kalmaya karar verdiğinizde gitmelisiniz. Çünkü doktorunuz size gebelik hakkında ve gebeliğe hazırlık döneminde dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgiler verecektir. Bu esnada yapılıcak olan ultrason ve pelvik muayene gebelik başarınızı etkileyecektir.

Gebelik öncesi bazı tahliller yaptırılmalı. Enfeksiyonlar, şeker ve troid hastalıkları araştırılmalı, kan grubu bilinmelidir.

Gebelik başlamadan önce folik asit kullanımına başlanılması gerekmektedir.

Hamilelikte alacağınız kiloları düşünerek gebe kalmadan önce fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız.Dengeli ve düzenli beslenmelisiniz.

Gebelik planlaması yapıldıktan sonra her an hamile kalınabilineceği düşünülerek gebeliği etkileyecek ilaçlardan kaçınılmalı ve yumurtlama günlerine yakın günlerde ilişkiye girilmeli.

Bir hastalığınız varsa bunlarla ilgili doktorunuza tekrar başvurmalısınız ve gebeliğe hazırlık döneminde ve gebelik boyunca bu ilaçların kullanımı hakkında bilgi almalısınız.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.