image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Günümüzde çoğu çift çocuk sahibi olmakta zorlanmaktadır. Kısırlık bir yılı aşkın sürede hiçbir korunma yöntemi olmadan çocuk sahibi olamama durumudur. Kadınların kısırlık durumunu araştırmak zor olduğu için ilk önce erkeğe bakılmalıdır. 

Sperm üretiminin az olması, hareketsiz olması veya sperm yapısında bozukluk olması haliyle gebeliğin sağlanamamasıdır. Eğer kadında bir problem yoksa sorun erkekten kaynaklanabilir.

Eğer erkek hastada çocuk sahibi olamamanın yanı sıra, 

  • Cinsel fonksiyon bozuklukları
  • Yüzdeki veya vücuttaki kıllarda azalma
  • Testislerde oluşan ağrı ve şişlik gibi sebepler varsa öncelikle erkek detaylı bir şekilde incelenmelidir. 

Geçmişte üremeyle ilgili cerrahi işlem yapılmışsa, çocukken kasık fıtığı veya inmemiş testis nedeniyle operasyon yapılmışsa bir yılı beklemeden doktora başvurmaları gerekmektedir.

Sağlıklı sperm üretilmesi için üreme organlarının sağlıklı büyümesi ve oluşum göstermesi gerekmektedir. Sperm üretimi olması için en az bir testisin normal çalışması gerekir. Üreme için hormonların da normal olması gerekir. Spermlerde hareket bozukluğu varsa ilişki sırasında vajinaya bırakılan spermlerin tüplere ulaşarak atılan yumurtayı sağlıklı dölleme ihtimali oldukça azalır. 

Testislerde bulunan kanın boşaltılması ile görevli damarlarda oluşan şişliğe varikosel denir. Varikosel ultrason ile veya elle teşhis edilebilir. Seçilmiş vakalarda cerrahi önerilir ve bu vakaların bir kısmında kendi kendine veya tedavi ile gebelik oluşma şansı artar. Enfeksiyon hastalıkları sperm sayısını ve hareketlerini engelleyerek kısırlık yapabilir. Uzun süre kullanılan vücut geliştirme, kanser tedavi, ülser ve antibiyotik ilaçlar da kısırlık şansını artırıcı tibbi faktörler arasındadır. 

 Psikolojik sorunlar, ilişki sırasında ağrı, erken boşalma, sertleşmenin oluşmaması veya oluşumun uzun sürmemesi gibi durumlarda hem cinsel ilişkiyi hem de gebelik şansını etkileyebilen patalojik durumlardır.  Bazı erkeklerde de sağlıklı sperm oluşumuna rağmen gebelik gerçekleşmeyebilir.

Kadınlarda Infertilite | Erkeklerde Infertilite | Infertilite / Kısırlık Nedir ?