image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Kadınlarda İnfertilite-Denizli

Kadınlarda İnfertilite-Denizli

Kadınların gebe kalabilmesi için, erkekte yeterli sperminini yanı sıra sayısından olarak kadının rahim ağzının spermlere uygun olması, rahimde bir anormallik olmaması gerekir. Ayrıca En az bir tüp kanalın açık olması ve görevini yapıyor olması, yumurtalıklarının her ay yumurtluyor olması gibi birçok koşul uygun olması gerektirir. Bu nedenle kadınlarda kısırlık sebeplerin incelenmesi daha zordur.  Kısacası incelemesi daha zordur.

Kadınlarda yumurtalıkların etkin olup olmadığına bakmak için adetin üçüncü gününde gebeliğe uygun koşulları sağlamak için hormonlarına bakılması gerekir. Bunları yaparken kadının yumurta sayısını kabaca gösteren testlerden biri olan FSH önemli bir rol oynar. Normalde 10'dan düşük olması gerekir. Burada rakam arttıkça gebe kalma olasılığı azalır. 35 yaş üzerindeki kadınlarda FSH oldukça önemlidir. FSH düzeyine göre daha etkin tedavilere geçmeye karar verilebilir. Adetin başında ultrason ile yumurtalıklardaki yumurta sayısının hesaplanması (AFC) çok önemlidir. Ayrıca yumurta rezervini belirlemede adet gününe bağlı kalmaksızın herhangi bir zamanda verilen kan örneğinde anti mülleryan hormon (AMH) bakılabilir. 

Hastanın tüp kanallarının açık olup olmadığı rahim filmi (HSG), ultrason ile sıvı verilmesiyle (SIS), veya laparoskopi yöntemiyle araştırabilir. Kadında hormonlar normalse, fiziksel ve vajinal muayenesi normalse, erkeğin sperm sayısı yeterli ise, tüpler açık ise daha fazla araştırmaya gerek kalmadan yumurtlamayı biraz daha takviye ederek tedaviye başlanabilir.

Tüm bu yapılan araştırmalar normal çıkarsa, erkeğinde spermi normal ise biz buna sebebi bilinmeyen kısırlık diyoruz. Bu grup tüm kısırlık grubunun yaklaşık %10-15'ini oluşturur ve bu çocuk yapma zorluğunun tabiki mutlaka bir sebebi vardır fakat bugünkü teknolojiyle ve yapılan rutin ortaya konaiblen bir sebep bulunamamaktadır.  Nedeni araştırmaya yönelik testler, tedavi yerine çözüme yönelik araştırmalar yapılması daha uygun görülmektedir. 

Kadının yumurtasında adetten sonra seçilmiş bir yumurta büyümeye başlar ve genellikle 14. gününde çatlayarak rahim kanalına düşer. Kadınların ultrasonla yumurtlama takibi yapılır ve yine yumurtlamanın olmadığı görülürse yumurtlatıcı haplar, ilaçlar ve iğnelerle yumurtlama yapılmaya çalışılır.

Bazılarına yumurtlaması için haplarla tedavi yapılır. Başarılı olunamazsa iğne ile tedaviye devam edilir. Eğer hala olmuyorsa ameliyat(laparoskopi) ile yumurtalık kabuğunun değişik yerlerinden delik açılır, yumurtlama gerçekleştirilmeye çalışılır. (Ovaryan drilling)

Yine cevap alınamazsa tüp bebek presüdürleri uygulanabilir.

Rahimde doğuştan olan bazı bölmeler, polip ve urlar kısırlık tedavisi başlamadan önce histeroskopi yöntemiyle düzeltilmelidir. Ayrıca tüp bebek planlanan tüm hastalara tedavi öncesi histeroskopi yapılmasını öneren bir çok merkez vardır. (Rahim normal görünse bile) 

Laparoskopi (kapalı-neştersiz) ameliyatı; kadında çikolata kisti, yapışıklık, tüplerde tıkanıklık veya hasar gibi anormallikler varsa tedaviye başlamadan önce yapılır. Eğer kadında hiçbir sebep bulunmamasına rağmen verilen yumurtlatıcı tedaviler ile gebelik oluşmamışsa hem nedeni belirlemeye yönelik hem de tedavi amacıyla yapılan laproskopi gebelik şansını artırmaktadır. Teknik olarak laparoskopi ameliyatında anestezi altında göbek deliğinden küçük bir çizik çizilir, içeriye ışıklı bir alet sokulur ve karın içi izlenir.

 

 

 Kadınlarda Infertilite | Erkeklerde Infertilite | Infertilite / Kısırlık Nedir ?