image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Doğum Kontrol Hapları

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları içeriğindeki östrojen ve progesteron hormonları sayesinde yumurtalığı uyaran hormonları baskılayarak yumurta gelişimini engeller. Doğum kontrolü dışında adet düzensizliklerinde de sık kullanılan haplardan biridir. Rahim ağzındaki mukus denilen salgının kıvamını koyulaştırarak, spermin vajinadan rahim içine ve tüplere ilerleyişini engellediği gibi yumurtalıkları baskılayarak yumurtlama fonksiyonunu durdurur.Bu yolla gebelik oluşumu engelleyen doğum kontrol hapları ayrıca adet düzensizliklerinde, adet sancısını engellemede, hormon takviyesi amacıyla, aşırı tüylenmenin tedavisinde ve tüp bebek öncesi adet döngüsünü ayarlamada kullanılmaktadır. Teorik olarak düzenli kullanımda  gebelik önleyici etkisi %99 civarındadır. Doğum kontrol hapı kullanımı süresi arttıkça kanama miktarı ve kanama süresi azalır, adet sancıları azalır. Genel olarak doğum kontrol haplarının içerisinde 20 tablet bulunur. Ancak içinde demir, plasebo veya düşük doz hormon içeren bazı preperatlarda 24 veya 28 günlük tabletler de mevcuttur. 

Adet kanamasının 1., veya 2. gün kutuya başlanmalıdır, kutu bittikten sonra 7 gün ara verilir, ikinci ay kullanımda adet kanamasının süresinden bağımsız olarak 8. gün yeni kutuya başlanır. Doğum kontrol hapları uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir ancak rahim iç zarını baskılamaya bağlı bazı hastalarda adet miktarı çok azalabilir, bu nedenle ara vermek gerekebilir, hap kullanımında her gün aynı saatte mümkünse tok karna kullanılması daha uygundur.  Bulantı, kusma, göğüslerde gerginlik gibi geçici şikayetler ilk aylarda görülebilir. Gebelik şüphesi olan, yoğun sigara içen varisli hastalar damar tıkanıklığı veya tıkanma olasılığı olan hastalar pıhtılaşma riski doğuştan yüksek olan hastalar ve karaciğer yetmezliği olan hastaların doğum kontrol hapı kullanmaması gerekir. 

40 yaş üzerinde doğum kontrol hapı ancak duruma uygun hastalarda uygun şartlar mevcutsa hekim tarafından önerilebilir. Doğum kontrol hapının etkisi kullanıldığı sürecedir, ilk tedavi ayında koruyuculuk hemen başlamayabilir. o nedenle ilk ay dikkatli olmakta fayda vardır. Hap bırakıldıktan sonra genellikle doğurganlık eski haline hemen geri döner. Kullanım sırasında bir hap unutulduysa ertesi gün hatırlandığı anda o hap içilmeli ve o günkü normal doz da vaktinde alınmalıdır.