image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Aşılama Tedavisi Denizli

Aşılama Tedavisi Denizli

Aşılama, Artifisiyel inseminasyon yıkanmış spermlerin, cinsel ilişki olmaksızın, bir enjektör aracılığı ile direk rahim içine verilmesidir. Bu yöntemde amaç, ağızdan ve/veya enjekte edilen ilaç  kullanılarak kadında daha kaliteli yumurta elde etmek ve birden fazla sayıda yumurta gelişiminin sağlanmasıyla başlar. Yumurtlama (ovulasyon) doğal yolla gerçekleşebilse bile genellikle enjekte edilen tetikleyici ilaçla uyarılır. Uygun yumurtlama zamanına denk gelecek şekilde, eşinden alınan spermler özel yıkama yöntemleri ile yıkanarak en iyi yapı, hareket ve hıza sahip spermler  seçilir. Özel bir kateter aracılığı ile bu seçilmiş spermler rahim içine verilerek gebelik olasılığı arttırılmaktadır. Normal cinsel ilişkinin mümkün olmadığı vajinusmus, erken boşalma gibi durumlarda, sperm sayısının iyi ancak hareketlilik ve kalitesinin az olduğu hallerde, servikal faktörün bozuk olduğu durumlarda, anti sperm antikorların varlığında aşılama yöntemi yararlı olmaktadır. . Bazı hastalarda rahim ağzından salgılanan sıvı spermler için zararlı, hatta öldürücü olması dolayısıyla rahim içine geçişlerine engelleyici etkide olabilir.  Aşılamanın bu hasta gruplarında normal cinsel ilişkiye olan üstünlüğü içindeki kirleticiler uzaklaştırılıp, var olan en kaliteli spermlerin seçilmesi, spermlerin kat etmesi gereken yolun kısaltılması ve zararlı etki yapan serviks sıvısıyla temasın önlenmesidir.


Aşılamanın aşamaları:

  • Kadında temel - bazal değerlendirme yapılır
  • Yumurta gelişimi uyarılır (indüksiyon)
  • Yumurtlama sağlanır (Ovulasyon)
  • Planlanan ovulasyon gününde, eşinden alınan sperm örneğinden hazırlanan yıkanmış kaliteli spermlerin özel bir katater yardımıyla rahim içine enjeksiyonu sağlanır.
  • Uygulama sonrası bir miktar semenin dışarıya  gelmesi normaldir. İşlemden sonra 10 dakikalık istirahat yeterlidir, daha sonra kişi normal günlük aktivitelerine dönebilir.

Ortalama gebelik başarısı 35 yaş altında % 20 civarındadır. Kadın yaşının 35 den fazla olması, sperm sayı ve kalitesindeki daha ciddi bozukluklarda gebelik oranı bariz azalmaktadır. Aşılama yöntemi genel olarak 3-4 kez den fazla tercih edilmemelidir.

Kadınlarda Infertilite | Erkeklerde Infertilite | Infertilite / Kısırlık Nedir ?