image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Ne Zaman Tüp Bebek Yaptırılmalı?

Ne Zaman Tüp Bebek Yaptırılmalı?

Tüp bebek ne zaman yaptırılmalı?

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde 2 milyon çift çocuk sahibi olma sıkıntısı yaşıyor. Bu çiftlerin her şeyden önce kısırlık alanında uzman bir doktora danışılması gerekir.

Kısırlık tedavileri konusunda deneyimli hekimlerce uygulandığı taktirde çok daha kısa zamanda hasta yorulmadan başarıya ulaşıldığı bilinmektedir. Çiftlerin önemli bir grubunun rastgele merkez ve hekimler seçerek, tedaviye başlaması ve bu süreçte yorulması, başarıyı olumsuz etkilediği gibi maddi yönden veya zaman açısından da yıpranmalarına yol açmaktadır. Merkez ve hekim seçerken konusunda uzman ve tecrübeli hatta uzun yıllardır bu tür tedavileri yöneten öncelikle hekimler, merkezler tercih edilmelidir.

Tüp bebek tedavisi Kadından alınan üreme hücreleri ile erkekten alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek döllenmenin gerçekleştirilmesi işlemidir. Gelişen embriyo hücrelerinin uygun nitelikte olanlarının rahim içine transfer edilmesiyle devam eder. Doğal koşullarda döllenme işlemi kadının rahim tüplerinde gerçekleşmektedir.Tüp bebekte, doğal üremede tüp içerisinde yolan bu döllenme işlemi labaratuvar koşullarında yapılmaktadır. Genellikle tüp bebek tedavisi kısırlık nedeniyle gerçekleştirilen operasyon, ilaç tedavisi, aşılama gibi yöntemlerden sonra yapılan bir tedavidir. Ancak kadın yaşının ileri olması, yumurta sayısının az olması, ailede erken menopoz hikayesinin olması, yumurta kalitesinin düşük olması, ciddi endometriozis, tubal hasar, tıkanıklık gibi durumlarda, erkekte sperm olmaması veya az miktarda olması veya sperm kalitesinin çok bozuk olması durumlarında diğer hiç bir tedavi yöntemi uygulanmadan ilk olarak önerilmesi gereken yöntem tüp bebek tedavisi olmalıdır.  Bu faktörlerin varlığında diğer tedavi yöntemleri başarısız ve zaman kaybettirici olabilmektedir.

Açıklanamayan kısırlıklarda, kısırlık zamanı üç yılı aşkınsa direkt tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Kadının yaşı 35'i geçmişse tedaviye daha erken başlanabilir.