image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Adenomyozis

Adenomyozis

Endometrium dokusunun myometrium içlerine uzanmasına adenomyozis adı verilir. Rahimin büyümesine yol açan hastalıklardan biridir. Kırk yaş üstü, doğum yapmış kadınlarda kasık ağrısı, adet sancısı ve/veya uzun süren, bol adet kanamasına yol açan patolojilerdendir. Muayenede rahim normalden büyük ve yumuşaktır. Rahim iç zarını oluşturan bez yapıların, rahim duvarını oluşturan kaslar arasına yerleşmesinden kaynaklanır. Tedavisi cerrahidir.

Üreme çağı ve üzerindeki kadınlarda %10-%20 sıklığında görülür. Daha önce rahmin ameliyatla çıkarıldığı kişilerde %50-%60 oranında görülür. En belirgin özelliği her adet kanamasında artan şiddetli karın ağrısıdır. 40-50'li yaşlarda daha sık görülür.

Aşırı ve uzun süreli adet kanaması, adet sırasındaki kramplar veya karın bölgesindeki ağrı, yaş ilerledikçe artan şikayetler, ilişki sırasındaki ağrılar, adet dışı kanamalar, adet sırasında pıhtılı kanama adenomyozis belirtileri arasında yer alır.

Adenomyozis ile gebelik şansı oldukça düşüktür. Adenomyozis; ultrasonografi, MR ve interfilite hastalarına çekilen HSG ile tespit edilebilir. Bu hastalığın tedavisinde, doğum kontrol ilaçları, ağrı kesici ilaçlar, progesteron içeren RİA'lar kullanılabilir.

http://www.erkanalatas.com.tr/icerik-2-adenomyozis.html