image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek-Prof.Dr.Erkan ALATAŞ-Denizli 

Günümüzde gelişen teknoloji ve imkanlar ile kısırlık hastalarının nerede ise tamamına yakınının tedavisi mümkün olabilmektedir. Uygun tedavi yöntemleri, sabır ve olaylara olumlu yaklaşım birçok çiftin yüzünü güldürmeye devam etmektedir. Tüp bebek uygulaması daha basit yöntemler ile gebe kalamayan çiftlere uygulanabildiği gibi birçok durumda da seçilmesi gereken ilk tedavi yöntemi olabilmektedir.

 Tüp bebek (In vitro fertilizasyon) çocuk sahibi olma özlemi çeken binlerce çiftin anne ve baba olmasını sağlamak için yumurta toplanması sonrası olgun yumurtanın anne vücudu dışında eşinin spermi ile laboratuvar ortamında döllenmesi sonucu oluşan embriyonun rahim içine yerleştirilmesini ifade eden yöntemdir. 

Tüp bebekte başarıyı etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden birincisi infertil çifti ilgilendiren durumlardır. Bu faktörler arasında kadının yaşı, üreme sistemi ile ilgili hastalıklar, tiroid, şeker gibi eşlik eden diğer hastalıklar, daha evvel gebelik veya doğum olup olmadığı, evlilik ve çocuk isteme süresi gibi durumlar ile erkek sperm analizi ile ilgili durumlardır.

Diğer bir faktör de, tüp bebek öncesi çiftin uygun değerlendirme ve hazırlamasını yapan ve tedaviyi başlatan hekimdir. Yumurtaların geliştirilmesi için uygulanan doz, protokol seçimi, takip ve ultrasonografik incelemeleri yapan hekimin başarısı tedaviyi etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Başarıyı etkileyen üçüncü faktör ise, tüp bebek merkezinin labartuvar ortamıyla alakalıdır. Laboratuvar ortamı gebeliğin gelişmesinde etki gösteren en önemli faktörlerden biridir.

Her çift için tüp bebekte ayrı bir şans oranı belirlenir. Şanslı çiftler ilk uygulamada gebe kalırken, bazı çiftler ise daha fazla tüp bebek tedavisi alacaklardır. Her tüp bebek tedavisi sonrası çiftin tekrar değerlendirilmesinde fayda vardır. Ancak 3-4 uygulamada gebe kalamayan hastaların dikkatlice en baştan ele alınarak değerlendirilmesinde fayda vardır. 

Bazı durumlarda tüp bebek uygulaması ile çocuk sahibi olamayan çiftler ilerleyen zamanlarda kendiliğinden çocuk sahibi olabilir.

 Tüp bebekte amaç gebe kalmak değildir. Amaç, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Tüp bebek başarı oranı sağlıklı bir bebeğin tüp bebek yöntemi ile dünyaya gelmesi ile ölçülür.

 

Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark

Klasik Tüp bebek uygulamasında her bir yumurtanın bulunduğu ortama 50-100 bin sperm konarak, spermlerden herhangi birinin kendi kendine yumurtayı dölleyerek embriyo elde edilmesi amaçlanır. Mikroenjeksiyon yönteminde ise kabuğu soyulmuş her bir yumurtaya mikroskop altında seçilmiş bir sperm enjekte edilir. İkinci yöntemde başarılı döllenme oranı daha yüksek olmaktadır.