image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Rahim ve Mesane Sarkmaları

İdrar Torbası Sarkmaları (Sistosel): 

Vajina ön duvarı ve komşusu mesane alt yüzünün, vajina ağzına ve ilerleyen dönemde vajina dışına  çıkmasına denir. Altta yatan sebep genellikle zor ve uzamış vajinal doğum hikayesi, iri bebek, travmatik, müdahale gerektiren vajinal doğum ve karın içi basıncını kronik olarak arttıran (astım, kabızlık, şişmanlık vb) durumlardır. Bu problemli durumlar nedeniyle lokal koruyucu dokular zayıflamakta böylece sarkma gerçekleşmektedir. Hastalar alt tarafta dolgunluk hissi, tuvalete oturduklarında veya ıkındıklarında ele gelen anormal şişlikden şikayetçidir. Sarkmanın derecesine göre şikayetler değişebilir. Bazı hastalarda öksürünce, hapşırınca  idrar kaçırma şikayeti mevcuttur.  İdrar kaçırmanın derecesine göre hastalara öncelikle Kegel egzersizleri önerilmelidir. Menopoz dönem  hastalarında lokal östrojen önerilmelidir. Cerrahi gerektiren hastalarda idrar kaçırma şikayeti yoksa vajina ön duvarının yükseltilmesi yeterlidir. Hastada idrar kaçırma şikayeti varsa hastaya en uygun cerrahi teknik tercih edilerek, idrar kaçırma şikayeti tamamen düzeltilebilmektedir

 Vajina Arka Duvarının Sarkması (Rektosel)

Vajen arka duvarı ile bağırsak arasındaki koruyucu duvarın zayıflaması sonucu bağırsak son kısmının vajina içi ve girişine doğru bombeleşmesidir. Karın içi basıncını arttıran durumlar özellikle kronik kabızlık hastalığın ilerlemesine yol açar. Hafif formlarında estetik bozukluk haricinde şikayet oluşmaz. Ancak bozulma derecesi arttıkça  altta dolgunluk, ıkındığında ele gelen kitle, bağırsak son kısmının tam boşaltılamaması gibi şikayetler giderek artar. Tedavisi cerrahidir. 

Rahim Sarkması(Prolapsus):

Rahimin bağlarının gevşemesi sonucunda , normal yerinden vajen ağzına doğru yer değiştirmesidir. Sarkmanın ileri boyutlarında rahim ağzı vajen ağzında görülür hale gelir, sonunda rahim tamamen dışa çıkar. İleri derecelerde rahim dışarı sarkarken mesane, üretra ve vajen arka duvarı bağırsaklarla birlikte vajina ağzından dışarıya doğru yer değiştirir. Hafif derecelerde şikayet estetik boyuttayken, ileri aşamalarda vajinadan dışarı sarkan kitle, kanamalı yara, enfeksiyon, idrar ve dışkı yapmada zorluk gibi ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Hafif formlarda Kegel egzersizi kısmen yararlı olabilirken, ileri vakalarda cerrahi gereklidir. Cerrahi yöntem tercihinde hastanın yaşı, doğurganlığı ve bireysel tercihlerine göre uygun teknik seçilmelidir. Rahimin vajinal yolla alınarak diğer doku ve organların düzeltilmesi ileri yaş hatsafa için uygundur. Rahimin korunması istendiğinde kapalı cerrahi ile (laparoskopik askılar) veya açık cerrahi ile asıcı yöntemler uygulanmalıdır.