image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Adet Sancısı-Ağrılı Adet Görme-Denizli

Adet Sancısı-Ağrılı Adet Görme-Denizli

Ağrılı adet görme durumu (Dismenore) iki şekilde olabilir. Birincil dismenore veya ikincil dismenore. Birincil adet sancısı genellikle ilk adet görme yaşından bir kaç sene sonra başlar. Rahimden salınan prostaglandin vb maddelerin salınımının ağrının ana nedenlerinden olduğu bilinmektedir. Bu hastalarda dikkatli muayene ve ultrason yapılmalıdır. Yapısal hiçbir bozukluk tespit edilemeyen, birincil dismenoreli hastalarda ağrı kesici ve oral kontraseptifler tedavide faydalıdır. Ancak yapılan muayenede normal olarak değerlendirilen hastaların önemli bir kısmında zaman içerisinde endometriosis veya mülleryan bozukluk tesbit edilebileceği unutulmamalı ve her ay şiddetli adet sancısı çeken genç kızlar tecrübeli hekimlerce periyodik olarak muayene edilmelidir. İkincil adet sancısı daha önce ağrılı adeti olmayan hastalarda bir patolojiye bağlı olarak ortaya çıkan adet sancısıdır. Genelde 20'li yaşlarda başlar ve yıllar içinde giderek ağrı şiddeti artar. Altta yazan sebepler ve tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır.

Ağrıya yol açan temel nedenler:

Adet dönemlerinde veya adet öncesinde kadınların özellikle de genç kızların yaşadığı sorunlar vardır. Bunlar; Duygusal dalgalanmalar (gerginlik, ani ruh değişimleri, kendini beğenememe), göğüslerin şişmesi ve büyümesi, psikolojik olduğu düşünülse de fiziksel olarak karın ağrıları, kasılmalar, uyku bozukluğu, terleme, vücudun aşırı yağlanması hatta sivilceler, nedensiz sinirlilik halleri, mide bulantısı, konsantrasyon eksikliği, yorgunluk hali, rahim bölgesinde baskı bunlardan bazılarıdır.