image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Yumurtalıklarda yan yana kenara dizilmiş, ultrasonda inci kolye manzarası veren çok sayıda küçük kist, hastada klinik ve/veya kan tahlili seviyesinde erkeklik hormonu artışı bulguları ve adet gecikmesi tarzında düzensizlik şikayetlerinden en az ikisi varsa polikistik over sendromu hastalığından bahsetmek gerekir. Ergenlik dönemini takiben adet düzensizliği, tüylenme, sivilce artışı, yağlı cilt, saç dökülmesi ve aşırı kilo artışı gibi şikayetlere yol açan bu durum takip eden yıllarda gebe kalmada zorlukla kendini belli eder. Zamanla geçmeyen ancak kırklı yaşların sonlarına doğru bulguları biraz daha hafifleyen bu hastalıkta ilk hedef kilo kontrolü olmalıdır. PKO sendromlu kadınlar ilerleyen yıllarda bazı durumlar için  risk altındadırlar. Kolesterol artışı ve damar duvar kalınlaşması nedeniyle hastalarda zaman içinde kalp ve beyin damarlarında daralma sonucunda kalp krizi, inme gibi rahatsızlıklara yakalanma riski artmaktadır. Ayrıca PKO sendromunun rahim iç zarı hiperplazisi ve kanser oluşum riskini ve meme kanseri görülme riskini arttırdığı düşünülmektedir. PKO sendromlu hastalar gebe kaldıklarında yüksek tansiyon ve gebelik şekeri hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Hastalıkta asıl problem yumurtlama fonksiyonunun bozulması sonucunda göreceli olarak androjenik etkisinin artmasıdır. Çocuk isteği olanlarda yumurtlamanın sağlanmasına yönelik ilaç tedavileri ve şişman hastalarda kilo verdirilmesi ana yöntemlerdir. Çocuk isteği olmayanlarda bulgulara göre tedavi planlanmalıdır. Saç dökülmesi, tüylenme,  yağlı cilt, sivilcelenme gibi cilt problemlerinde doğum kontrol hapları ve erkeklik hormonlarının etkilerini azaltan ilaçlar tedavide tercih edilmelidir. Doğum kontrol hapları adet düzenleme ve gebelikden koruma amacıyla da kullanılabilmektedir.