image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Prof.Dr.Erkan ALATAŞ-Denizli

Doğurganlık çağında daha sık rastlanan yumurtalık içinde içi sıvı dolu keseciklerin oluşturduğu yapılardır. Çoğunlukla zararsız ve geçici özellikte olan kistler genellikle hiçbir belirti vermezler. Rutin muayene esnasında veya ultrason tetkiki esnasında tanı konabilir.

Kistlerin büyüklüğü, cinsi ve yerleşimine göre değişken bulgular görülebilir. En sık; adet düzensizliği, adette gecikme, lekelenme, kasık ağrısı, cinsel ilişkide ağrı, adet sancısı, kısırlık, kasıklarda dolgunluk, sık idrara çıkma, dışkılama düzeninde değişiklik gibi şikayetlerden bir veya birkaçı birlikte görülebilmektedir.

Büyük kistlerin kendi etrafında dönmesi(torsiyon) ve kan akımını bozarak, yumurtalık dokusunun oksijenlenmesini bozması sonucunda şiddetli ağrı, kramp şeklinde sancı, bulantı kusma gibi şikayetler oluşabilir.

Üreme döneminde yumurtalıklarda çapı 2,5 santimi geçmeyen, içinde yumurta barındıran kistler (follikül) oluşur. Adet ortasında yumurtlama sonrası oluşan sarı cisimcikler gebelik oluşmadığı takdirde iki hafta içinde küçülerek kaybolurlar.Bazen follikül kistleri veya sarı cisimcikler normalden fazla büyüyerek basit follikül veya C. Luteum kistleri ortaya çıkarlar, Bu tip kistler takip esnasında birkaç ay içinde genellikle kaybolurlar. Nadiren aşırı büyüyen, torsiyone olan, batın içi kanama veya kist yırtılması durumlarında ameliyat gerekebilir.

Kısırlık, ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı, kasık ağrısı gibi şikayetlerden muzdarip hastalarda endometriozis hastalığı düşünülmelidir. Rahim iç zarını döşeyen dokunun normal yeri dışında görülmesine Endometriozis denir. Sıklıkla yumurtalık, rahim arkası ve pelvis yan duvarlarında görülen endometriotik doku bazen de yumurtalıklarda çikolata renk ve akışkanlığında sıvı içeren kistler oluşur. Bu kiste çikolata kisti denmektedir.

İçinde diş, kıl, kemik, sinir dokusu gibi çeşitli dokuları içeren Dermoid kist ve Kistadenom diğer iyi huylu yumurtalık kistlerini oluşturmaktadır. Yumurtalık kistleri sıklıkla iyi huylu olmakla birlikte eğer kistler, katı et kıvamlı solid alanlar içeriyorsa, iki taraflıysa, yapışık, düzensiz, çok büyük iseler, karın içerisinde sıvı oluşumuna yol açarak, karın şişliği, hazımsızlık gibi bulgulara yol açıyorlarsa kötü huylu olma riskine sahiptirler.

Kistlerin neredeyse tamamı uygun ekipman ve tecrübeye sahip cerrahlarca kapalı ameliyat (Laparoskopi) ile tedavi edilebilir. Kötü huylu olduğu düşünülen olgularda açık cerrahi tercih edilmelidir.