image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Kadınlar yıl boyunca 11 - 13 kez adet görürler.  Âdetin ilk gelmeye başladığından birkaç yıl sonrasına kadar düzensizlik gösterebilir.  21 günden kısa ve 35 günden uzun aralıklarla devam ettiği zaman adet düzensizlikleri adını alır.
Kanama çok fazla olduğunda, uzun sürdüğü zaman ve iki adet arasında kanama lekelenme görüldüğü zaman doktora başvurulması gerekir. Adet düzensizliği sebepleri olarak, hormonal değişiklikler, yumurtalık kistleri, rahim veya rahim ağzındaki polipler, rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi, miyomlar ve daha nadir olarak da rahim kanseri bu tip düzensizliklere yol açabilir. Âdetin normal zamana dönmesi için adet görmeyi salgılayan hormonların düzelmesi gerekir. Perimenopoz ve menopoz bununla alakalıdır. Bunların yanı sıra bir de amenore vardır. Amenore: Adet görmenin tamamen durması demektir. Emzirmeyen, hamile olmayan ve menopoza girmemiş kadınlarda 90. günden sonra adet tamamen kesilir. Göğüsleri belirginleşmeye başladıktan 3 yıl içerisinde veya 15-16 yaşına gelip de hala adet görmeyen kişiler bu durumla karşı karşıya kalabilirler.

Adet düzensizliklerinde sık adet görme 15-20 günde bir olur. Seyrek görme 35 günden uzun, 2-3 ayda bir olarak değişebilir. Kişiden kişiye değişebileceği gibi adet dönemi dışında kanamalar olabilir, 8-10 günden uzun süreli olabilir, günde 6-12 ped değiştirecek kadar çok gelebilir.

Normal adet dönemleri: 26-30 günde bir, 4-7 gün sürelidir. Bir defalığında geç veya erken gelmesi, uzun süreli veya kısa süreli olması düzensiz olması anlamına gelmez.
Düzensizliklerin başlıca sebepleri şunlardır:

  • Diyabet
  • Antidepresan kullanımı
  • Kan inceltici hapların kullanımı
  • Aşırı egzersiz
  • Çok kilo alma veya kaybı
  • Dengesiz beslenme
  • Stres
  • Mevsim değişikliği
  • Hormonal bozukluklar

Genç kızlarda 18 yaşına kadar bu düzensizlikler normal olarak kabul edilir. Menopoza yakın zamanlarda görülen adet düzensizliklerinin nedeni rahim içi kalınlığının artışına bağlanabilir. Üreme çağındaki seyrek adet görme kısırlığa neden olabilir. Bazen adet arası kanamalar adet olarak karıştırılabiliyor. Hormonal nedenlere bağlı olarak bazı kadınlar geç adet görebilir. 35 yaşından sonra adet seyrelebilir, bu normaldir. Eğer daha da seyrelirse doktora danışılması önerilir. Kürtajdan sonraki ilk adet genelde uzun süreli ve fazla gelebilir.