image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Vajinal Akıntı / Kaşıntı / Ağrı

Vajinal Akıntılar

Bilindiği gibi vajina kuru bir organ olmayıp, kendine özgü yumurta akı kıvamında, kokusuz, renksiz bir doğal akıntıyla nemlenip, kayganlık kazanmaktadır. Tüp bebek ve aşılama tedavilerinde, doğal adet döngüsünde yumurtlama zamanına doğru bu fizyolojik akıntı artmaktadır. Yine polip ve rahim ağzında yara olarak tarif edilen erozyon durumlarında iltihap olmaksızın akıntı miktarı artmaktadır.

Günümüzde kadınların tıbbi yardım istemelerine en sık neden olan jinekolojik problemlerden birisi vulvovajinitlerdir. Vajinitis vajinanın inflamasyonu olup, bir kısmı vajen florasında bulunan mikroorganizmaların çoğalması sonunda, bir kısmı ise cinsel temasla bulasan enfeksiyonlarla meydana gelmektedir . Uzun süreli ihmal edilen akıntı şikayetlerinin, rahim ağzı kanseri gelişiminde hazırlayıcı rol oynadığı, kısırlık, kronik pelvik ağrı, dış gebelik ve ağrılı cinsel ilişki gibi cinsel sorunlara yol açabildiği bilinmektedir. Bu nedenle periyodik jinekolojik kontrollerin önemi giderek artmaktadır ve toplumun erken tanı konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir

Vulvovajinal enfeksiyonların erken tanı ve tedavisi ile hem enfeksiyonun olası komplikasyonları, hem de başkalarına bulaşması engellenmiş olacaktır. 
İltihabi durumlarda (vajinit) akıntının niteliği ve kokusu değişmektedir. Erişkin kadınlarda en sık vajinit sebepleri Trichomonas vaginalis, Candida albicans ve Gardnerella vaginalis'dir. Trichomonalis v. tipik olarak adet sonrası pis kokulu, köpüklü sarı akıntıya yol açar. Candida a. süt kesiğine benzer akıntı, kaşıntı, ilişkide ağrı şikayetlerine yol açarken vajina şiş ve kızarık görünümdedir. Gardnerella v.' Bakteriyel Vainosis' denen bir duruma yol açar. Akıntı gri, pis kokulu ve homojendir. Cinsel ilişki sonrası pis koku tipiktir.

Vajinitler altta yatan etmene göre tam olarak tedavi edilmelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda eşlerde tedavi edilmelidir. Sağlıksız koşullarda yapılan doğum ve düşüklerin çokluğu, genital hijyen konusunda bilgisizlik, yanlış inanç ve uygulamalar, halkımızın genital organlara iliskin hastalıklar konusunda çekingen olmaları, eğitimsel ve ekonomik nedenlerle sağlık hizmetlerinin yetersizliğine bağlı olarak genital enfeksiyonların sık olduğu ve giderek artış gösterdiği pek çok literatürde de belirtilmektedir.

Yoğun antibiyotik kullanımı, vajinal duş, kağıt, pamuk artığı gibi yabancı cisimler, dar iç çamaşırı , pantalon gibi kıyafetler, kullanılan pet, deodorant, parfüm, sabun, deterjan gibi maddeler akıntıya neden olabilmektedir.
Önlem amaçlı sıkı olmayan, sentetik madde içermeyen ve iyi yıkanmış, durulanmış iç çamaşırları tercih edilmeli ve sık değiştirilmelidir.