image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Vajinismus

Vajinismus \ Cinsel İsteksizlik

Vajinal kasların istemsiz şekilde kontrolsüz kasılması sonucunda cinsel ilişkinin zor hatta imkansız hale gelmesidir. Bu durum kadınlarda görülen psikoseksüel problemlerin en sık karşımıza çıkan tablolarından biridir. Cinsel terapi, duyarsızlaştırma gibi birçok tedavi yöntemleri mevcuttur.

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları, İsteksizlik

Masters ve Johnson 1966’da kadınlarda seksüel cevabın dört safhalı (Uyarılma, plato, orgazm, çözülme) olduğunu modellemişlerdir. Kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları genel olarak istek, uyarılma, orgazm bozuklukları ve ağrılı ilişki şeklinde dörde ayrılarak incelenebilir. Ayrı başlıklar olsa da aslında çoğu sorun iç içe girmiştir.

Cinsel istek azlığı (Hypoactive sexual desire disorder HSDD) genellikle stres ve eş ve diğer kişilerle iletişim, ilişki bozukluğu sonucunda ortaya çıkmaktadır. Libido yaşla birlikte azalırken, libido azlığının yarattığı stres yaşlandıkça azalmaktadır. Daha ziyade orta yaş döneminde ortaya çıkan HSDD menopozda, özellikle genç yaşta cerrahi menopoza girenlerde daha ciddi bir sorun  olarak görülmektedir. Cinsel istek azlığına yol açan psikolojik, fizyolojik ve psikososyal bir çok etmen bulunmaktadır. Tanı detaylı değerledirme sonrası konabilmekte olan bu durum Avrupa ülkelerinde %10-16, Güney Amerika’da ise % 25lere varan oranlarda bildirilmektedir. Tedavi seçeneklerinde ilaç tedavileri ve psikososyal uygulamalar kombine olarak kullanılabilmektedir. Ancak tedavi kişinin ihtiyaçları doğrultusunda bireyselleştirilmelidir.