image 10
image 20
image 30
Tüp Bebek ve SGK desteği

Ülkemizde her 100 çiftten 15’i doğal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Buna bağlı olarak da, yılda 80-85 bin civarında tüp bebek tedavisi yapılıyor. Tüm dünyada tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında Türkiye, yedinci sırada yer alıyor.

 Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, tüp bebek tedavileri ile ilgili güncel çalışmalar yapmayı sürdürürken, sürekli yenilen... Devamı

Miyom - Kadın Doğum Denizli

Miyom - Kadın Doğum Denizli

Miyomlar (UR) iyi huylu  genital organ tümörlerinin en sık rastlanan grubunu oluşturmaktadır. Otuzlu yaşların ortasına doğru hemen hemen her dört kadından birinde görülebilir. Nasıl oluştukları tam bilinmemekle birlikte, oluşum ve gelişmelerinde östrojen hormonunun çok önemli rolü vardır.

Yerleşim yerlerine göre üçe ayrılırlar:

    • Submüköz (rahim iç zarına doğru büyüyen),
    • İntramural (rahim duvarında gelişen), 
    • Subseröz (Rahim dışına doğru büyüyen).

 Miyomlar tek veya çok sayıda gelişebilir. Yerleşim yerine ve büyüklüklerine göre çeşitli şikayetlere yol açabilirler. En sık şikayet normal olmayan adet kanamalarıdır. Günlük kanama miktarları artarak aşırı kanama oluşurken, kanama süresi normal zamanını geçerek uzun süren adet kanamalarına yol açabilir. Ayrıca iki adet arası kanama veya adet öncesi lekelenmeler de görülebilir. Kanamanın miktarı ve süresine göre kansızlık, yorgunluk ve halsizlik görülmektedir. Miyom kitlesi büyüdükçe önde mesaneye baskı yaparak sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanmaya neden olabilir, arkaya doğru büyüdükçe bağırsaklara baskı yapması nedeniyle kabızlık oluşabilir. Miyomlar kısırlık, düşük sebebi olabileceği gibi kasık ağrılarına da yol açabilirler.

Miyom nedeniyle cerrahi olacak hastalarda planlama dikkatli yapılmalıdır. Genç ve doğurganlığını devam ettirmek isteyen hastalarda sadece miyom çıkarılarak (myomektomi), rahim korunabilir. Ancak bu tip durumlarda en az yapışıklığa yol açacak materyal, cerrahi teknik ve yöntem seçilmelidir. Ayrıca tedavinin iyi planlanması ve titiz cerrahiye rağmen yıllar içinde tekrar miyom oluşumunun yaklaşık on hastada bir görülebileceği unutulmamalıdır.
Doğurganlığını tamamlamış, kırklı yaşlardaki hastalarda hastanın beklenti ve durumuna göre miyomları  tek  tek temizlemek yerine rahimin çıkartılması (histerektomi) klasik tedavi  yöntemidir. Hasta 45 yaş civarındaysa yumurtalıkların ameliyat sırasında çıkartılıp çıkartılmayacağı detaylı tartışılmalıdır.